Tibet Kaseleri

Tibet Kaseleri

Eski eski çağlarda, Antik Tibet Kaselerini Budist rahipler meditasyon yaparken kullanırlardı. Budistlerin ses kaselerini kullanmalarının sebebi meditasyon haline geçmek için gerekli sessiz alanı oluşturmaktı. Çünkü bir Tibet kasesinin sesi ve titreşimi etrafında derin bir sessizlik alanı oluşturup topraklanmayı hızlandırır. Bu kaselerin sesi ve titreşimi çok derin bir tonda çıkar. Bu da topraklanmayı ve köklenmeyi kolaylaştırır. 


Zihninin arka tarafında farkında olmadığın gürültüleri susturur. Böylece zihninin önünde ortaya çıkan düşünceleri gözlemlemen kolaylaşır. Düşüncelerin birer bulut ya da bir nehir gibi gözünün önünden akıp gittiğini görmeye başlarsın. Ve hiçbir düşünceye tutunma ihtiyacı hissetmezsin. Bir güven ve huzur alanı oluşmaya başlar. 


İşte bu alan derin sessizlik alanıdır. Bu alan huzur ve güven alanıdır. Bu alan tam bir meditasyon haline geçiş alanıdır. Bu alan kök çakranın sağlamlaştığı ve enerjinin üst çakralara doğru yola koyulmaya hazır olduğu anlamına gelir. Derin tonlar kök çakra üzerinde etkili olduğu gibi tiz sesler de ziyadesiyle üst çakraları aktive etmede ekilidir. 


Şifa çalışmaları işte tam bu derin sessizlik alanında yapıldığında etkili olur. Çünkü bu alan huzurlu, dingin ve farkındalıklı bir canlılık alanıdır. Ve bu alanda kişi zaten şifalı olduğunu ve hiçbir şeyin kendisine dokunamayacağını farkeder. Bu alanı genişletmek ve hayatına yansıtmak bu tür çalışmaların sürekliliğiyle mümkündür.


Günümüzde artık doğu ve batının nasıl da sentezlendiğini görüyoruz. Bunun sonucu olarak Tibet kaseleri Dünya’nın bir çok yerinde çeşitli şifa alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Çok geçmişi olmamakla birlikte; ses, frekans ve titreşim üzerine olduğu gibi Tibet kaselerinin şifa alanında nasıl etkili olduğu üzerine deneyler yapılmaya ve bilimsel makaleler yazılmaya başlanmıştır.


Artık insanoğlu olarak bugünkü bilgi birikimimiz sayesinde; Tibet kaseleri ile; ses terapileri ve ses masajları yapabiliyoruz, şifa ve iyileştirme alanlarında çalışabiliyoruz, acı ve ağrıyı dindirmede kullanabiliyoruz, çakralar üzerinde çalışabiliyoruz, dengelenme ve arınma terapileri yapabiliyoruz, dinginlik ve canlılık kazanmak için kullanabiliyoruz. Zihni temizlemek, görüşü berraklaştırmak ve vijülizasyon çalışmaları için kullanabiliyoruz. Yoga, yoga uykusu ve meditasyon çalışmalarında kullanabiliyoruz. 


Tibet kaseleri şifa çalışmalarının vazgeçilmez temel enstrümanı olarak evinde yerini alıyor. 


***


Antik tibet kaseleri 7 metalden oluşurdu. 7 Gezegeni temsil eden 7 Metal. 


Günümüzde tibet kaselerinde farklı metal alaşımları da kullanılmaktadır. Toplamda 12 farklı metale kadar kullanılabilmektedir.


Tibet kaseleri el yapımıdır. Bir Tibet kasesini yapmak ortalama 4 kişilik bir ekip ile 4 saat sürmektedir. 


Günümüzde makine yapımı olanlar kaseler de üretilmektedir. Makine yapımı bir kasenin tiz bir sesi olur. Titreşimi yoktur.

Kırılabilir malzemeden yapılır.


Tibet kasesi, Tibet çanağı, Ses kasesi, Himalaya kasesi gibi faklı isimlerle de çağrılmaktadır.