Gonglar...

Gonglar...

Gong, insanın en güçlü ve en eski dönüşümsel ve terapötik araçlarından biridir. Antik çağlardan beri farklı kültürlerde farklı amaçlar için kullanılmaktadır: Ritüel, tören, dua ve meditasyon için kullanılmıştır. Sesi rahatlatıcı ve sakinleştirici, köklenmeyi ve hafiflemeyi kolaylaştırıcı, dönüştürücü ve iyileştiricidir.

Gonglar uzak geçmişten günümüze ses meditasyonunda, titreşim terapisinde ve yogada kullanılmıştır. Doğunun gizemli bir parçası olarak varlığını günümüzde sürdürmekte ve şifa çalışmalarında etkili bir araç olarak kullanılmaktadır.

Doğuda eski bir deyiş vardır: Eğer on gün boyunca Gong sesine maruz kalırsanız her şeyden arınırsınız.

Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalara göre, ses ve titreşim kullanımının birçok rahatsızlığın ve hastalığın tedavisinde giderek daha değerli bir araç haline geldiği yönündedir. Alternatif bir iyileştirme yöntemi olarak tüm dünyada başarıyla kullanılmaktadır. Gong ile yapılan ses banyolarının bir dizi hastalık üzerinde şaşırtıcı ve harika etkileri vardır.

 

Gong’lar çok güçlü bir enerjiye sahiptir. Sesleri ve titreşimleri çok daha derin bir alana yayılır. Bilinci genişletmek, derin bilinç hallerini uyandırmak ve enerjisel dengesizlikleri düzeltmek için etkili bir araçtır.

Gong sesi ve titreşimi dalgalar halinde gelen ve süptil bedeninizi temizleyen çok boyutlu ses dalgaları ve titreşimler üretir.

Gongu normal tonda çaldığımızda oluşan ses ve titreşimler tam bir sessizlik alanı yaratır; Sürekli bir tonda çalınması zamansızlık yaratır; Hafif ve doğru ton kombinasyonları ile çalınması havaya yükselme veya hafiflik hissi yaratır. 

Gong'lar duygusal, manevi, psikolojik ve fiziksel uyumsuzluğun çözümünde faydalıdır.

Gonglar bakır ve bronz yoğunluklu metal alaşımından el ile dövülerek yapılırlar.

 

Temelde iki çeşit Gong vardır.

Biri Rüzgar gongu dediğimiz yan tarafları düz kesitli olan modeller. Bu tür gongların sesleri ve titreşimi daha geniş alana yayılır ve çok hızlı etki ederler.

Diğeri ise Toprak gongu olarak bilinen Tam Tam gonglarıdır. Bunların yan kenarları arka tarafa doğru kapalı kesitlidir. Bu tür gonglar sesi ve titreşimi içeride tutar ve daha uzun ve daha kök ses verirler.

Günümüzde farklı frekanslarda gonglar üretilmektedir.